Strona początkowa  ::   Dziennik elektroniczny  ::   TKS Reda  ::   Erasmus+  ::   Rose  ::   Europe Go Green  ::   Trzy kolory

Kapitał ludzki

Helpline

Fundacja Dzieci Niczyje

Zagłosuj na nas

Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!

www.edukator.org.pl

Kulinarne smaki Kaszub

W sobotę, 16 grudnia 2017 r., z samego rana uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do restauracji "Nordowi Môl" w Celbowie, gdzie poznali techniki przygotowywania posiłków oraz tajniki kaszubskiej kuchni. Choć budynek powstał w 2006 roku to jego konstrukcja jest wzorowana na starej XIX-wiecznej zabudowie. Wnętrze zostało wyposażone w elementy charakterystyczne dla minionej epoki, a mianowicie autentyczną cegłę i obelkowanie o rodowodzie wynoszącym co najmniej 100 lat. Na terenie przyległym do restauracji uczniowie mogli podziwiać ekspozycję rzeźb o tematyce ludowej oraz maszyny i narzędzia rolnicze XIX-wiecznych Kaszub.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Kocham Bałtyk w Swarzewie, gdzie zwiedziliśmy aktualną ekspozycję. Uczniowie mogli obejrzeć fascynujący świat miniaturowych zwierząt zamieszkujących nasze plaże i morze. W Muzeum Kocham Bałtyk każdy z uczniów mógł stać się częścią tej wystawy. Dzieci z radością robiły sobie zdjęcia serfując na olbrzymiej fali, sadowiąc się w paszczy rekina, czy w tradycyjnej kaszubskiej łodzi rybackiej. Poza tym podziwialiśmy okazy do obejrzenia pod mikroskopem, takie jak: lasonóg, nerida różnokolorowa, rogowiec bałtycki. Można było także zagrać w grę Monopol, oczywiście w wersji nadmorskiej i ekologicznej, która polega na podróży dookoła Zatoki Puckiej. Duże wrażenie wywarły także na uczniach zestawy z klocków Lego, takie jak: kilkumetrowa makieta lokalnych dworców PKP z jeżdżącymi pociągami, imponujących rozmiarów jacht czy okręt podwodny.
Potem udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, gdzie uczniowie poznali legendę związaną z pojawianiem się cudownej figury w Swarzewie. Uczniowie udali się także nad zatokę, gdzie nauczyciel opowiedział o połowach ryb.

Tekst i zdjęcia: Paweł Wittbrodt

2017/2018 2017/2018

Z wizytą w wejherowskim muzeum

W piątek, 15 grudnia 2017 r., uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego udali się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki w Wejherowie. Zwiedziliśmy park przylegający do muzeum, a następnie udaliśmy się do Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów. Tam zwiedziliśmy muzealne wnętrza, wystawę "Muzyczne instrumenty Kaszub" oraz wystawę biograficzną pt. "Gerard Labuda - człowiek i naukowiec". Uczyliśmy się przyozdabiać bombki metodą wyklejania (oczywiście z użyciem kaszubskich wzorów). Następnie pan Roman Drzeżdżon opowiadał dzieciom o tradycjach i zwyczajach kaszubskich związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Dzieci mogły też spróbować gry na kaszubskich instrumentach. Po zakończonej wycieczce poszliśmy na pyszną pizzę.

Tekst i zdjęcia: Paweł Wittbrodt

•  Bezpieczeństwo w necie
•  Systemy operacyjne

NEWS:

Terminy zebrań i konsultacji z Rodzicami

Jesteśmy szkołą z klasą!

Statystyka strony

Standardy

Strona spełnia dwa ważne standardy:

Valid CSS!

Valid HTML 4.01 Transitional