XXIII Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy - na wysokim poziomie

XXIII Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy odbywał się w pięciu kategoriach: szkolna szopka, skarpeta na prezenty od Św. Mikołaja, zabawka z materiałów wtórnych, mozaika i świąteczny wieniec na drzwi.
Jury w składzie: MDK: Tomasz Wiśniewski - przewodniczący jury, Dorota Dobrzyńska, Stowarzyszenie "Kunszt": Brygida Śniatecka, Bogdana Gołojuch, radne: Małgorzata Lewińska i Karolina Bochan, oceniło prace nadesłane na konkurs z redzkich szkół i przedszkoli. Na konkurs wpłynęło łącznie 280 prac we wszystkich kategoriach. Najwięcej świątecznych mozaik - 137, zabawek - 102, 87 skarpet na prezenty i 54 wieńce.
Najmłodsi - przedszkolaki i zerówkowicze wykazali się niezwykłą kreatywnością w ozdabianiu skarpet na prezenty. Jury miało wielki problem z powodu wielkiej różnorodności pomysłów. Dominowały skarpety z czerwonej tkaniny, ale znalazły się także z ciasta piernikowego, trójwymiarowe i malutkie skarpetki wiszące na sznurku. Najciekawsze wykonali Rozalia Ferra z SP3 oraz Hanna Zwara i Ignacy Wichnowski z Przedszkola "Przy Parku".
W kategorii zabawek na choinkę wykorzystano wszelkie możliwe surowce wtórne. Począwszy od plastikowych butelek, żarówek, folii i papierków do zakrętek od butelek. Ze zużytych materiałów powstały piękne zabawki, do których pomysły można wykorzystywać do pracy z dziećmi. Szczególnie wyróżniły się zabawki Kingi Jakubiny i Zuzanny Wróbel z SP3 oraz Dominika Nadolskiego z SP4. W mozaice oprócz papieru zastosowano także inne materiały jak piankę, kruszoną bombkę, skorupki od jaj i gąbkę. Wielkość mozaiki - format A3 był dla uczniów trudny, gdyż trzeba było nakleić dużo drobnych elementów, co trwało długo. Ciekawostką były prace wyklejane z gwiazdek, rombów i kółek z dziurkacza. Najlepszą pracę w tej kategorii wykonała Amelia Roczyniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3.
W nastrój świąteczny wprowadziły stroiki na drzwi, które wykonali najstarsi uczniowie. Dominowały materiały naturalne ze świeżymi gałązkami. Do wieńców użyto także mniej typowych detali jak korki od wina, czy makaron. Najciekawsze prace wykonali: Anna Krajewska, Aleksandra Kaczmarek i Nadia Ludzińska z SP3.
Szkolną szopkę wykonały 4 szkoły. Większość w stylu nowoczesnym. Jury doceniło tradycyjną szopkę z aniołami wykonanymi przez najmłodszych z SP2, drugie miejsce zajęła szopka szkoły SP5 z aniołami z siatki, a trzecie SP3 w formie ostrosłupa. Wyróżnienie otrzymał Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych za szopkę tradycyjną.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace, gratulujemy laureatom i zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

Tekst: B. Zawal-Brzezińska
Zdjęcia: Teresa Dopke